RUTEN, MATMO, OUTLINES

čt25Kvě19:30PŘEDSTAVENÍRUTEN, MATMO, OUTLINESVstupné dobrovolnéPark Ladronka19:30

Místo konání

Park Ladronka

Informace o akci

Jedinečný program, v němž uvidíte hned tři představení tři skvělých vzdušných akrobatek ze tří koutů světa. Aki Yoshida z Japonska, Eleonora Dall’Asta z Panamy a domácí Eliška Brtnická jsou umělkyně, které pojí mnohé. Pracují se vzdušnou akrobacií, zkoumají nové výrazové možnosti a všechny kladou značný důraz na vizuální stránku svých performancí a na práci s výtvarným objektem. 

Aki Yoshida: RUTEN

Japonská umělkyně ve svém díle spojuje taneční a akrobatické umění s výtvarným. Pomocí originálního trojrozměrného objektu, který je i uměleckým předmětem, skládá pohybovou báseň v reálném čase. 

Sound design: Daizo Okauchi

 

Elenora Dall’Asta: MATMO
Matmo pochází ze slov „materialismus“ a „monstrum“. Vypráví příběh o tom, jak na sebe vzduch, tělo, prostor a objekty působí a jak se vzájemně proměňují. Stejně tak jako jejich zvuk. Je-li pravdou, že všechny aspekty mysli jsou výsledkem vzájemného materiálního působení, v co se pak proměňují objekty a prostory, se kterými se setkáváme? Iluze se stává středem zájmu, neviditelným darem, díky kterému můžeme žít své životy.
Autorka a interpretka: Eleonora Dall´Asta
Sound design: Hara Alonso/ Julián Osvaldo Díaz
Hudba: Hara Alonso/ Julián Osvaldo Díaz/ Richard Skelton

 

Eliška Brtnická: OUTLINES / OBRYSY 

Obrysy jsou meditativním dílem pohybové instalace založené na manipulaci s tenkou kovovou tyčí. Kovové pruty se v prostoru prolínají s tělem performerky, která citlivě přijímá fyzikální odpovědi materiálu a nechává tak vznikat abstraktní kovové sochy. Své tělo nakonec otiskne v hmotě. Tato „intuitivní fyzika“ demonstruje nejzákladnější principy bytí v gravitačním poli zem
Obrysy jsou menší sólovou variantou inscenace Thin Skin.
Dound design: Stanislav Abrahám, Roman Držačár

 

O performerkách:

Aki Yoshida 

Japonská umělkyně, která se od dětství až do absolutoria na vysoké škole věnovala moderní gymnastice. Studovala tanec, fyzické divadlo a vzdušnou akrobacii. V rámci uměleckého výzkumu se věnuje hledání vlastního pohybového jazyka a výrazu v oblasti současného cirkusu. Žije v prefektuře Kagawa a spolupracuje s Setouchi Circus Factory.

aki-yoshida.jimdofree.com

 

Eleonora Dall`Asta je Italská vzdušná akrobatka, která vyrostla v Latinské Americe. Studovala cirkusové umění na Londýnské škole Circus Space a později na DOCH University of the Arts in Stockholm, ale také obor média v Panamě. Založila soubor La Tribu Performance, organizuje festival Panama Aerea a je ředitelkou cirkusového centra El Cuatro ROJO v Panama City.

www.latribuperformance.com

 

Trapezistka Eliška Brtnická se dlouhodobě zabývá uměleckým výzkumem na poli současného cirkusu. Klade si především otázky, co je to visutá hrazda, kterou v rámci svého výzkumu dekonstruuje s cílem najít nový výrazový materiál. Vystudovala Nonverbální divadlo na Pražské HAMU, kde absolvovala také doktorské studium. Je držitelkou hlavní ceny České Taneční Platformy 2023 nominace na cenu Thálie 2022.

www.eliskabrtnicka.com

 

délka 60min
věková vhodnost: 6+